Kategorie blog
Dlaczego biżuteria ciemnieje ? 0
Dlaczego biżuteria ciemnieje ?

Reakcja chemiczna

Szlachetne srebro wchodząc w reakcję ze związkiem siarki zawartym w powietrzu pokrywa się ciemnym, nieestetycznym nalotem. Z tego powodu nawet biżuteria, która nie jest noszona ulega temu procesowi a proces zachodzi tym szybciej, im więcej związków siarki znajduje się w powietrzu. Reakcję tę może przyspieszać również pot znajdujący się na skórze, oraz kosmetyki i różnego rodzaju perfumy.  Zauważając czarny nalot na srebrze w żadnym wypadku nie należy się martwić. Zjawisko to jest całkowicie odwracalne i bardzo proste.

Również podczas noszenia, biżuteria ciemnieje. Proces przyspiesza, kiedy intensywnie ćwiczysz lub chorujesz, bo wtedy bardziej się pocisz. A także kiedy pływasz, szczególnie w morskiej wodzie lub chlorowanym basenie; kiedy nosisz biżuterię podczas mokrych prac domowych, bierzesz ją pod prysznic i traktujesz kosmetykami. Takie przyspieszone czernienie często możesz zauważyć na łańcuszku, który najciemniejszy robi się na karku, tam gdzie ma największy kontakt z naszą skórą i włosami.

 

biżuteria

biżuteria

Złoto

Ciemnienie biżuterii z niższej próby złota (p.333) jest procesem naturalnym spowodowanym utlenianiem się składników ligury dodawanej do stopu złota. Im biżuteria ma niższą próbę tym więcej jest w niej ligury a mniej złota. To nie czyste złoto tylko ligura (mieszanka metali nieszlachetnych) powoduje, że biżuteria po czasie utlenia się czyli czernieje. Złoto p.585 prawie nigdy nie ciemnieje. 

bransoletka

serduszko

 

Czyszczenie

Świetna i skuteczna metoda. Ściereczki przeznaczone do czyszczenia biżuterii są impregnowane i szybciutko przywracają biżuterii blask. Najlepiej sprawdzają się przy większych i gładkich elementach. Jest również płyn do czyszczenia biżuterii złotej i srebrnej, wybraną biżuterię zanurzamy na kilka, kilkanaście sekund, potem dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha.

płyn

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl