Kategorie blog
Perły naturalne w biżuterii - jak powstają? 0
Perły naturalne w biżuterii - jak powstają?

Perły naturalne w biżuterii – jak powstają?

Biżuteria z perłami uznawana jest za bardzo elegancką. Perły zwane są „morskimi diamentami”. Już od dziesięcioleci naszyjniki z pereł są znakiem wykwintności i estetyki. Skąd biorą się perły, które używane są do tworzenia biżuterii? Jakie właściwości posiadają perły?

Jak powstają perły?

Perły naturalne wytwarzane są przez morskie organizmy – najczęściej perły pochodzą od małż, ale produkuje je również kilka odmian wodnych ślimaków. Małże produkują substancję wapienną poprzez podrażnianie ich powierzchni przez ciała obce. Perły powstają więc na skutek mechanizmów obronnych – im częściej podrażnia się powierzchnię małż, tym więcej warstw substancji wapiennej zostaje wyprodukowane. Wystarczy jedno ziarenko piasku, które dostanie się do środka małży i zaczyna się proces tworzenia perły.

Najczęściej spotyka się perły o wielkości 8-12 mm. Najcenniejsze perły, bardzo rzadko spotykane osiągają średnicę 14 mm. Kolor pereł różni się w zależności od regionu występowania małż i ślimaków. Na ich kolor wpływa skład wody, rodzaj organizmu oraz miejsce, z którego pochodzą. Barwy pereł naturalnych są bardzo różnorodne – od bieli poprzez delikatny róż, aż po niebieskie i czarne.

Naszyjnik Perły naturalne hodowlane różowe

Perły naturalne hodowlane

Perły, które powstają poprzez naturalne procesy w morzach i oceanach są niezwykle drogie. Dlatego na świecie istnieje wielu hodowców pereł. Największym potentatem wśród hodowców perłopławów jest Japonia.

Hodowla ostryg nie jest skomplikowana, ale wymaga wiele uwagi. Ostrygi trzyma się w drucianych klatkach pod powierzchnią wody. Do małż wkłada się żywą tkankę płaszcza innej małży wraz z okrągłym zarodkiem perłowym. Małże są poddawane odpowiedniej pielęgnacji – muszą być dobrze czyszczone, a woda powinna zawierać prawidłową temperaturę i zawartość soli. Dzięki temu już po 10 dniach powstaje pierwsza perła, która następnie sukcesywnie pokrywana jest kolejnymi warstwami. Hodowcy bardzo dbają o pielęgnację małż – im lepsze warunki zapewnią, tym ładniejsze i większą ilość pereł otrzymają.

Motyle naszyjnik z perłą i labradorytem

Lecznicze właściwości pereł

Perły, które są zbyt małe lub nie posiadają odpowiedniego kształtu, przez co nie można wykorzystać ich do produkcji biżuterii, przekazuje się do produkcji leków i kosmetyków. Perły mają wiele właściwości leczniczych i upiększających.

Do leczniczych właściwości pereł możemy zaliczyć:

  • Spowalniają procesy starzenia się skóry poprzez zapobieganie powstawaniu wolnych rodników
  • W medycynie chińskiej stosuje się proszek z pereł, który ma właściwości odmładzające
  • Wspomagają leczenie chorób wątroby, łagodzą objawy wrzodów żołądka oraz poprawiają pracę układu trawiennego
  • Zmniejszają intensywność i częstość występowania bólów głowy i bólów migrenowych
  • Wspomagają pracę układu oddechowego – łagodzą objawy astmy, zapalenia oskrzeli, przeziębienia

Perły są więc nie tylko eleganckim dodatkiem do stroju, ale posiadają także właściwości lecznicze i kosmetyczne. Warto posiadać perły w swojej szkatułce, aby dodać sobie szyku i poprawić zdrowie!

 Bransoletka z prawdziwych pereł

 

Będziemy wdzięczni jeśli udostępnisz ten wpis i podzielisz się nim ze swoimi znajomymi.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl