Kategorie blog
Produkt dnia
Na której ręce nosimy pierścionek zaręczynowy? 0
Na której ręce nosimy pierścionek zaręczynowy?

Na której ręce nosimy pierścionek zaręczynowy?

Na którym palcu nosimy pierścionek zaręczynowy? Czy jest różnica, gdzie nosimy go przed i po ślubie? Przedstawiamy też krótką historię zaręczyn i opowiadamy jak wygląda to u naszych sąsiadów.

Krótka historia – akt prawny zamiast pierścionka

Dzisiaj oświadczyny wyglądają zupełnie inaczej niż 100 lat temu. W Stanach Zjednoczonych w XIX wieku para w dniu zaręczyn nie przesiadywała na romantycznej kolacji w gronie rodziny lub we własnym towarzystwie. On nie klękał na jedno kolano, a ona wzruszona nie wypowiadała ze łzami w oczach cichego „tak”. Zaręczyny nie miały nic wspólnego z romantyzmem – para spisywała akt prawny, na podstawie którego narzeczona mogła pozwać przyszłego pana młodego w wypadku niespełnienia jego warunków.

W średniowieczu zamiast zaręczyn znane było pojęcie „zamówiny”. Podczas zamówin dziewosłęby czyli swaci, przedstawiali pannie przyszłego pana młodego i pytali, czy godzi się zostać jego żoną. Na znak zgody podawali sobie ręce i wręczali wzajemnie wieńce. Jednak nie to było najważniejsze podczas zamówin – tak naprawdę ich celem było omówienie posagu i wiana przyszłej panny młodej. Biżuteria w tamtym czasie nie była popularnym symbolem narzeczeństwa.

Zaręczyny dziś – trochę statystyki

Według statystyk w latach 90-tych prawie połowa par wybierała zaręczyny w gronie rodziny przy uroczystym obiedzie. Jedna trzecia par decydowała się na romantyczne zaręczyny tylko we dwoje. Co ciekawe 5% duetów w ogóle nie zaręczała się przed ślubem.

Obecnie ten trend trochę się zmienił. Zdecydowana większość par wybiera romantyczną kolację lub wyjątkowe miejsce, w których dochodzi do zaręczyn. Wolą cieszyć się swoim towarzystwem i dopiero później wesołą nowinę przekazują rodzinie.

Obecnie najczęściej zaręczają się pary będące w wieku 25-29 lat. Dziś rzadkością są kobiety zaręczone przed 20 rokiem życia, w przeciwieństwie do lat 90-tych, gdzie były one zdecydowaną większością.

Tradycyjny pierścionek zaręczynowy

Według staropolskiej tradycji pierścionek zaręczynowy powinien zawierać biały kamień. Stąd popularne są pierścionki z brylantami. Diament jest symbolem trwałości małżeństwa i ma przynosić szczęście. Dziś często odchodzi się od brylantów i wielu panów decyduje się na pierścionek zaręczynowy z szafirem, rubinem lub innymi kamieniami szlachetnymi kierując się gustem swojej wybranki. Króluje również biżuteria złota - panowie bardzo rzadko decydują się na srebrny pierścionek zaręczynowy.

Na którym palcu nosimy pierścionek zaręczynowy?

Tak naprawdę pierścionek zaręczynowy można nosić na dowolnej ręce, ale zawsze wybiera się palec serdeczny. Jeśli zależy nam na zachowaniu tradycji, pierścionek zaręczynowy powinniśmy zakładać na palec serdeczny u prawej dłoni. Co ciekawe, w większości krajów jest odwrotnie – symbol narzeczeństwa oraz obrączki kobiety noszą na lewej ręce. Kilkadziesiąt lat temu kobiety w Polsce również zakładały obrączki i pierścionki zaręczynowe na lewą dłoń, a na prawą przekładały je jedynie wdowy. Jednak na znak żałoby po klęsce wojsk polskich podczas Powstania Styczniowego wszystkie kobiety założyły obrączki na prawą rękę – i tak zostało do dzisiaj.

A co z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie? Pierścionek zaręczynowy ma tylko „rezerwować miejsce” dla obrączki, dlatego po ślubie przekłada się go na lewą dłoń, gdyż palec prawej ręki zajmie ślubna obrączka. Coraz częściej jednak spotyka się kobiety, które noszą pierścionek zaręczynowy razem z obrączką, co również nie ustępuje naszej tradycji.

Inne tradycje u naszych sąsiadów

Europejki, Afrykanki, Kanadyjki i Amerykanki noszą pierścionek zaręczynowy na lewej dłoni, zgodnie z podaniami antycznymi, które mówią, że palec serdeczny lewej ręki jest bezpośrednio połączony z sercem.

U naszych północnych sąsiadów pierścionki zaręczynowe zostały zastąpione obrączkami. W krajach skandynawskich podczas ślubu dokłada się drugą, taką samą obrączkę.

Za to na Węgrzech kobieta dostaje tylko jeden pierścionek – na zaręczyny otrzymuje obrączkę, którą w dniu ślubu zakłada na prawą dłoń.

A Ty, na której ręce nosisz pierścionek i obrączkę?

 

Będziemy wdzięczni jeśli udostępnisz ten wpis i podzielisz się nim ze swoimi znajomymi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl